RAPORT: Kapitał społeczny województwa podlaskiego w kontekście funkcjonowania sektora non-profit

Na zlecenie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku, w ramach projektu Podlaskie Obserwatorium Polityki Społecznej współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013, Instytut Badawczy IPC z Wrocławia przeprowadził badanie nt. kapitału społecznego województwa podlaskiego w kontekście funkcjonowania sektora non-profit. Badanie było realizowane w okresie od kwietnia do czerwca 2013 roku. Głównym celem badania było m.in. wskazanie tła rozwoju sektora non-profit w woj. podlaskim oraz w Polsce poprzez opis poszczególnych przejawów kapitału społecznego, w kontekście strategii rozwoju województwa podlaskiego, a także wskazanie związku między tworzeniem kapitału społecznego a rozwojem podmiotów typu non-profit w środowiskach lokalnych, ze szczególnym uwzględnieniem czynników historycznych kształtujących tożsamość.

W ramach projektu zostały zastosowane różnorodne techniki badawcze, od analizy danych zastanych, poprzez zakrojone na szeroką skalę badania ilościowe z różnymi grupami respondentów, do badań jakościowych w postaci indywidualnych wywiadów pogłębionych oraz zogniskowanych wywiadów grupowych z przedstawicielami sektora non-profit – mówi Jarosław Sawicki, dyrektor ds. badań Instytutu Badawczego IPC.

W badaniu ilościowym, realizowanym za pomocą techniki bezpośrednich wywiadów kwestionariuszowych, przebadaliśmy czterystu przedstawicieli organizacji pozarządowych. Mieszkańców, zarówno tych dorosłych jak i nieco młodszych, przebadaliśmy za pomocą technik CATI i CAWI, czyli odpowiednio ankiet telefonicznych oraz internetowych. - dodaje Artur Kotliński, dyrektor zarządzający Instytutu Badawczego IPC.

Badani przedstawiciele podlaskich NGO podkreślali, że o podjęciu pracy w organizacji pozarządowej decydowały głównie przesłanki altruistyczne: chęć pomocy innym i zmiany otaczającej rzeczywistości oraz zrobienia czegoś dobrego. Badani potwierdzali, że funkcjonowanie organizacji pozarządowych jest potrzebne - takie jest zdanie zdecydowanej większości uczestników badania. Potrzeba ta jest dostrzegana zarówno lokalnie oraz w powiecie, jak i w województwie oraz całym kraju. Główne problemy w zakresie współpracy sektora non-profit z publicznym dotyczą kwestii finansowych (niskie dotacje, niewystarczające wsparcie finansowe itp.) oraz nadmiernej biurokracji. W przypadku współpracy z sektorem prywatnym problemy obejmują z jednej strony również kwestie finansowe i trudności ze znalezieniem sponsora, a z drugiej – problemy braku chęci i małego zaangażowania ze strony firm i przedsiębiorców w pomoc dla organizacji pozarządowych.

Z badań wynika również, że współpraca pomiędzy JST i NGO w wielu przypadkach jest trudna lub nie ma jej wcale, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach.

Spośród możliwych kierunków działań związanych z rozwojem kapitału społecznego przedstawiciele organizacji pozarządowych za najważniejszy uznali: rozwijanie dialogu społeczno-gospodarczego, nieco rzadziej partycypację społeczną i wpływ na życie obywateli, a następnie komunikację społeczną i wykorzystywanie potencjału kulturowego i kreatywnego oraz rozwój infrastruktury kultur, turystyki i sportu.

Dwie trzecie mieszkańców województwa podlaskiego (66%) nie należy do żadnej organizacji obywatelskiej. Co dziesiąty badany deklaruje przynależność do związków zawodowych (11%) lub organizacji o charakterze religijnym (10%). Tylko co ósmy mieszkaniec województwa podlaskiego korzystał kiedykolwiek z oferty organizacji pozarządowych; ponad trzy czwarte (77%) deklaruje, że nie ma takich doświadczeń.

Wyniki badania pokazują, że udział w pracach organizacji pozarządowych jest na stosunkowo niskim poziomie (tylko 17,1% badanych zadeklarowało uczestnictwo w pracach NGO). Na dodatek głównie ogranicza się on do udziału w zbiórkach WOŚP (35,1%). Tak niskie i incydentalne uczestnictwo w działaniach NGO może skutkować relatywnie słabym rozwojem kapitału społecznego w przyszłości.

Badanie wskazało, że na Podlasiu istnieje dość silny kapitał społeczny wiążący, czyli taki, który dotyczy więzi pomiędzy członkami jednej grupy społecznej, nieodnoszący się do sieci pomiędzy osobami należącymi do różnych społeczności. Potrzebne są prace, które sprawią, że kapitał społeczny w województwie podlaskim będzie się rozwijał jeszcze bardziej intensywnie – podsumowuje Aneta Wiśniewska, kierownik Podlaskiego Obserwatorium Polityki Społecznej.

Szczegółowe informacje na temat badania i jego wyników można znaleźć w zakładce RAPORTY. Czytaj więcej >>

Informacja o wiadomości:

Dodany przez: Krzystof Zdanewicz (2013-07-04 19:51:02)

Ostatnia modyfikacja: Krzystof Zdanewicz (2013-11-20 12:16:34)

Zaakceptował: Krzystof Zdanewicz (2013-11-20 12:16:34)

Wróć do listy

Zeskanuj kod